Здравейте, книжни дракони! От скоро съм много запалена по разказите. Не успявам да задържа вниманието си достатъчно дълго върху една определена тема, което е проблем, ако ще чета роман, но с разказите е плюс. Избрах антологията
"Книга на мечовете" за следващо четиво, защото се опитвам отново бавничко да се завърна към фентъзи жанра. Също така това беше най-лесния начин да намеря нови любими автори, без да се налага да търпя (ако не ми харесат) цели книги с по четиристотин плюс страници.
А сега нека се впуснем в ревюто ⇢Оригинално заглавие - "The book of swords"
Редактор - Гарднър Дозоа
Издателство - Бард
Преводач - Иван Иванов
Оформление на корицата - Megachrom
Брой страници - 551
Година на издаване в България/чужбина - 2018/2017
Вид корица - мека
Цена - 24.99лв
Автори, включени в антологията "Книга на мечовете", по ред на появяване:
- К. Дж. Паркър - "По-добрият печели"
- Робин Хоб - "Мечът на баща й"
- Кен Луи - "Скритото момиче"
- Матю Хюз - "Мечът на съдбата"
- Кейт Елиът - "Аз съм красив мъж", каза Аполон Врана"
- Уолтър Джон Уилямс - "Тържество на добродетелите"
- Даниел Ейбрахам - "Присмехулната кула"
- К. Дж. Чери - "Хрунтинг"
- Гарт Никс - "Дълга, студена диря"
- Елън Къшнър - "Когато бях разбойник"
- Скот Линч - "Димът на златото е слава"
- Рич Ларсън - "Колгридкста главоблъсканица"
- Елизабет Беър - "Злото на краля"
- Лави Тидхар - "Водопадино"
- Сесилия Холанд - "Мечът Тираст"
- Джордж Р. Р. Мартин - "Синовете на дракона"
Анотация:
Фентъзи жанрът е родил някои от най-незабравимите герои, появили се някога на страниците на книга: Конан Варварина, Елрик от Мелнибоне, Фафрд и Сивия Мишелов. Класически образи като тези правят "меча и магията" разказваческа сензация, крайъгълен камък на фентъзито - и вдъхновение за нови поколения от автори, които тъкат свои собствени величави истории за магия и дръзки приключения.
В "Книга на мечовете" авторитетният Гарднър Дозоа представя една нова антология с оригинални епични истории от звезден екип майстори - Дж. Р. Р. Мартин, К. Дж. Паркър, Робин Хоб, Скот Линч, Кен Луи, К. Дж. Чери, Даниел Ейбрахам, Лави Тидхар, Елън Къшнър и други.
Насладете се на епични битки и пътешествия до далечни царства на мрачна магия, на зашеметяващо разнообразие от безстрашни фехтовачи и жени воини, които се сблъскват с опасности и смърт на всеки ъгъл и надделяват с кураж, хитрост и хладна стомана.
Моето ревю:
Досега не съм писала ревю на сборник с разкази от множество автори, така че не съм напълно сигурна как да процедирам. Но, както казват, за всичко има първи път, така че нека видим какво ще правим по-нататък :D Кратко обяснение - антологиите за всеки разказ са извадени направо от книгата, а снимките/рисунките преди всеки разказ са темитични за случващото се в него и съм ги измъкнала от Pinterest. Хайде да започваме >>>
"По-добрият печели" от К. Дж. Паркър:
Анотация - Тук авторът ни предлага завладяващ поглед към един решителен ученик, който си търси наставник - с някои изненадващи резултати.
Мнението ми - За първи път чета нещо от автора, но след този разказ с радост бих се запознала и с други негови творби. Изпълнен с някакъв мълчалив и мрачен намек за трагично минало, чувство за мъка, изразена чрез гняв, завършен с огромна доза неочакваност и шок, тази история стана една от любимите ми.
Оценка - 5/5 звезди
"Мечът на баща й" от Робин Хоб:
Анотация - В смразяващия разказ, който следва, Фицрицарин Пророка посещава едно село, въвлечено във Войната на алените кораби, където нещастните селяни са изправени пред някои много трудни избори, в които никой вариант не е добър - а някои са по-лоши от другите.
Мнението ми - Отдавна искам да се захвана със "Сага за живите кораби", поредицата която щеше да е първия ми сблъсък с Хоб, но все губя кураж като видя огромните тухли. Сега обаче, след прочита на този разказ, който също е част от света на "Сага за живите кораби", със сигурност ще ги започна. Робин Хоб пише така увлекателно и майсторски, че глътнах "Мечът на баща й" за няколко минути!
Оценка - 5/5 звезди
"Скритото момиче" от Кен Луи:
Анотация - В тази история момиче, принудено да служи като убиец, се изправя пред една последната проверка на уменията си - ако оцелее.
Мнението ми - Вече се бях опитала да се разбера с Кен Луи и една негова поредица, но толкова не се получи, че се наложи да зарежа книгата още в началото. Разказът му "Скритото момиче" изобщо не подобри мнението ми за писателските му умения, ако изобщо такива съществуват.
Оценка - 2/5 звезди
"Мечът на съдбата" от Матю Хюз:
Анотация - В пъстрия разказ, който следва, слугата на един магьосник оплесква важна задача и открива, че трябва да се справя с лавина от шантави последствия.
Мнението ми - Това кратко произведение определено внесе доста весело усещане на целия сборник с лекия си ироничен хумор и забавен сюжет. А усета, който притежава писателя, за правилен подбор на думи и изречения, успява да спомогне цялостното разказване на една сложна идея в едва няколко листа.
Оценка - 5/5 звезди
"Аз съм красив мъж", каза Аполон Врана" от Кейт Елиът:
Анотация -Тук тя (Кейт Елиът) ни запознава със самообявилия се за красив мъж Аполон Врана - който се оказва нещо повече и далеч по-странно от обикновен човек с красиво лице.
Мнението ми - Независимо от хубавия начин на писане на Елиът, все пак не успях да се привържа към разказа. До самия край го чувствах повече като част от нещо по-голямо, като глава от роман. Нямаше начало, все едно започна от средата на вече предоставена нипо-рано история, а нямаше и край. По-точно имаше отворен край, който предполагаше, че авторката ще ни даде още от приключенията на Аполон Врана, но това не се случи.
Оценка - 3,5/5 звезди
"Тържество на добродетелите" от Уолтър Джон Уилямс:
Анотация - Авантюристът Куилифер, който води разказа в следващата истроия, е герой на собствена поредица, чиято първа част, "Куилифер", излезе през ноември 2017 от "Сага Букс".
Мнението ми - Стилът на писане на Уилямс е невероятен, сюжета е интригуващ, а героите са плътни и добре описани. Единствената ми забележка е, че не видях по какъв начин разказа може да се вмъкне под наметалото на "меч и магия". Нямаше нито мечове, нито магия, нито нищо, което да ги наподобява, но пък беше една наистина хубава история.
Оценка - 4/5 звезди
"Присмехулната кула" от Даниел Ейбрахам:
Анотация - Тук той (Даниел Ейбрахам) ни повежда в компанията на двама другари, които се опитват да проникнат в сърцето на страшна и смъртоносна загадка, за да открият нещо съвсем различно от онова, което са очаквали.
Моето мнение - Мале, на това му се казва добър фентъзи разказ. Имаше си всичко нужно. Прекрасно написана, интригуваща история, човечни персонажи, мистика, заплетен сюжет, много фентъзи елементи, екшън бойни сцени и запомнящ се финал.
Оценка - 5/5 звезди
"Хрунтинг" от К. Дж. Чери:
Анотация - Почти всеки знае историята на Беоулф, едно от най-известните произведения на митологичната поезия за всички времена - но какво става едно поколение след смъртоносните събития в Хеорот, когато руините лежат безмълвни и обрасли в плевели? Тук Чери ни отвежда да видим последствията и ни потапя в приключението на един млад мъж, търсещ семейното си наследство - приключение не по-малко опасно от случилото се на това място в онази съдбоносна, изпълнена с чудовища нощ преди много, много години.
Мнението ми - Всеки, който е чел блога ми, знае, че съм влюбена в митологията, главно в скандинавската. А тъй като наскоро бях изгледала последния сезон на любимия си сериал "Викинги" (
линк към ревюто тук), нямах търпение да прочета този разказ, за който знаех, че е с викингско-скандинавско-митологичен характер. Независимо от хубавия начин на писане на Чери обаче, някакси не успях да се насладя напълно на краткото произведение. През цялото време се чувствах изгубена и до края не успях да схвана напълно идеята на историята, плюс че за мен финалът бе напълно нереалистичен.
Оценка - 3,5/5 звезди
"Дълга, студена диря" от Гарт Никс:
Анотация - Тук се присъединяваме към сър Хиъруорд и господин Фиц по следите на най-опасния им съперник досега - такъв, който те не смеят наистина да настигнат, ако искат да останат живи.
Мнението ми - Гарт Никс майсторски успява да изгради един цял свят, с вярванията му и всичко останало така важно за обществото, през скромните шестнадесет листа. А паралелно с това изгражда характерите и външността на главните, както и на второстепенните персонажи. Сюжетът е интересен и завладяващ, кара те да искаш още и още от тази история. А всичко това е подсилено от няколко щипки качествен хумор.
Оценка - 5/5 звезди
"Когато бях разбойник" от Елън Къшнър:
Анотация - Тук тя (авторката) ни запознава с млад мъж, наскоро пристигнал в Поречен да си търси късмета, който подобно на много младежи, дошли в големия град преди него, открива, че има да учи много, за да успее - и че доста от уроците не са приятни.
Мнението ми - Разказът не ми беше много интересен, дори докато го четях. Но сега, едва седмица след като затворих и последната страница на антологията, ако щете вярвайте, го гледам и дори не мога да си спомня за какво ставаше на въпрос. Трябваше да прочета наново няколко страници, че да светне най-сетне онази глупава лампичка на досещането...
Оценка - 3/5 звезди
"Димът на златото е славата" от Скот Линч:
Анотация - Тук той (Скот Линч) ни повежда на безумно пътешествие с един изоставен от късмета крадец, който няма какво повече да губи и който открива, че намирайки всичко, не печели нищо - освен една невероятна история, която да разказва в студените зимни нощи.
Мнението ми - В писанията на Скот Линч намерих новия си любим автор. Това е. Не намирам нищо негативно и отрицателно в разказите му (защото вече прочетох няколко други, извън "Книга на мечовете"). Всичко, от сюжетна линия, герои, заобикалящия ги свят, през способността му да работи с думите, та чак до таланта му да сътворява влудяващ на съспенс и да спомогне пръкването на възможно най-неочаквания край от събирани през цялото време мънички факти, които дори не съм забелязала, че са там...
Оценка - 5/5 звезди
"Колгридската главоблъсканица" от Рич Ларсън:
Анотация - В напрегнатия и наситен с атмосфера разказ, който следва, той ни отвежда в суровия индустриален град Колгрид в компанията на двама мошеници, които се опитват да намерят ключа към баснословно съкровище и откриват, че с всяка крачка работата става все по-странна, а възлите, които трябва да развързват - все по-сложни.
Мнението ми - Хареса ми. Не бих казала, че е нещо "Wow!" или че бих се върнала да го прочета още веднъж, но ми хареса. На всяка страница се усещаше труда, който писателя е положил за написването на разказа. Рич Ларсън знае как да борави с таланта си, но единствения проблем е, че до края на творбата оставя читателя с усещането за "тръгваме от точка А, минаваме през точки В, Г и Д, за да стигнем до крайната си дестинация - точка Б."
Оценка - 4/5 звезди
"Злото на краля" от Елизабет Беър:
Анотация - Ето един дързък набег на прокълнат, обитаван от чудовища остров, извършен от най-чудатата и невероятна тройка ловци на съкровища, която някога е слизала с надежда на този бряг - само за да открият, че нямат никаква представа в какво се забъркват. Ако имаха, може би щяха да си тръгнат също толкова бързо...
Мнението ми - Чувствам се като някакво старо, критично дрънкало в това ревю. Ама факта е, че се опитах, но... Не успях да прочета до край този разказ. Просто ми беше толкова скучно написан.
Оценка - 2/5 звезди
"Водопадино" от Лави Тидхар:
Анотация - Трябваше хубавичко да си помисля дали е уместно да включа тук един от разказите на Лави Тидхар за "пистолети и магия", които описват странните и често изобилстващи с насилие приключения на Горел от Горилис, "стрелец и наркоман", в свят пълен със зли магьосници и чудовищни създания. Дали една история без мечове има място в антологията за "меч и магия"? Но с мечове или без, историите за Горел са верни на духа на "меча и магията" и предшествениците им са ясни - личи силното влияние на Стрелеца на Стивън Кинг, очевидно, но също толкова силни са следите от К. Л. Мур, Майкъл Муркок, Джак Ванс и Робърт Е. Хауърд. Историите за Горел особено силно ми напомнят за ранните разкази на Хауърд за Конан Варварина. Те са почти чистата есенция на "меча и магията" - много насилие, вихрено действие, скорост като на изтърван от контрол товарен влак, политически некоректни, социално неспасяеми и безочливи. Освен това са адски забавни и представляват още един пример, редом с творбите на много други писатели тук, за интересните и понякога изненадващи посоки, в които се развива този поджанр, докато навлизаме все по-дълбоко в двайсет и първи век. Така че оставете се да бъдете увлечени от Горел в последната му мрачна и извратена задача, но затегнете коланите - пътуването ще друса.
Мнението ми - Няма да ви отегчавам допълнително с дословното повтаряне на анотацията, защото мнението ми напълно се припокрива с нея. Само да добавя едно нещо, една мисъл, зародила се в главата ми след прочита на неочаквания край. ИСКАМ ОЩЕ ОТ ИСТОРИЯТА НА ГОРЕЛ!
Оценка - 5/5 звезди
"Мечът Тираст" от Сесилия Холанд:
Анотация - Тук един корабокрушенец пътник се озовава в толкова опасна ситуация, че би предпочел да си опита шанса с бурното море - но трябва да остане където е, ако иска да утоли жаждата за мъст, пламтяща в сърцето му.
Мнението ми - "Мечът Тираст", още с шеметното си начало, се превърна в един от любимите ми разкази в тази антология. Сюжетната линия е великолепно написана и проследена, а героите са добре изградени. Историята е многопластова и проследява съдбата на множество различни персонажи, но без да създава объркване, като ги преплита един в друг. Целия разказ се развива през викингската ера, но този факт не се усеща така силно и настойчиво, независимо от многобройното споменаване за вражда между съседските скандинавски държави по това време. Определено бих прочела още от произведенията на Сесилия Холанд.
Оценка - 5/5 звезди
"Синовете на дракона" от Джордж Р. Р. Мартин:
Анотация - Сега той ни отвежда във Вестерос, дом на неговата поредица "Песен за огън и лед", и назад във времето, за да видим неща, случили се далеч преди началото на "Игра на тронове", един разказ за злощастно съперничество между братя, което има трагични и катастрофални последици за целия свят.
Мнението ми - След като вече се бях запознала със света на Мартин, прочитайки четири, от издадените досега пет книги, наистина усетих тежестта на този разказ. Предполагам, че той е откъс от цялостната история на Таргариен, предоставена в новата поредица "Огън и кръв". Разказът би могъл да се чете и без да знаеш за какво иде реч в предишните томове, тъй като действието се развива преди случките в тях. Както съм казвала и преди, обожавам стилът на писане на Мартин и независимо, че "Синовете на дракона" бе написана в по-исторически и документален вид, пак ми хареса изключително много.
Оценка - 5/5 звезди
"Книга на мечовете", мнението ми за цялата антология:
Това като че стана едно от най-дългите ми ревюта някога и не съм напълно сигурна дали за в бъдеще при оценка на сборници/антологии ще продължа да разглеждам всеки разказ по отделно, но за този път съм доволна. Общата ми оценка за "Книга на мечовете", независимо от многобройните разкази незаслужили пълните пет звезди, е 5/5 звезди. Според мен Гаднър Дозоа е свършил невероятна работа в събирането и разпределянето на шестнадесете разказа. Когато прочетени по ред, създават усещането за нещо по-голямо и стойностно, за нещо заслужаващо си времето!
Благодаря, че останахте с мен до края на ревюто!
Приятен ден и бъдете здрави! ♡
Коментари
Публикуване на коментар